Årets TV Pris 2014: Her er vinderne

Her til aften blev vinderne fundet til dette års TV Pris, som hører under Copenhagen TV Festival.

Af Jeanet Rosenkjær Horstmann - 15. august 2014 kl. 21:16

Her til aften blev vinderne fundet til dette års anerkendte TV Pris.
Se vinderne herunder:
1. BEDSTE DOKUMENTAR
‘THE ACT OF KILLING’, FINAL CUT FOR REAL, DR K.
2. BEDSTE FAKTASERIE
‘I SKATTELY,’ DR DOKUMENTAR, DR1.
3. BEDSTE REPORTAGESERIE
S’YG I HOVEDET’, UNITED PRODUCTION, DR3.
4. BEDSTE NYHEDSHISTORIE
‘BØRNENE OG LUGTEN – FILIPPINERNE’, TV 2 NYHEDERNE, TV 2.
5. BEDSTE NYHEDS-EVENT/LIVE-DÆKNING
‘DEMOKRATIETS AFTEN’, DR NYHEDER, DR1.
6. BEDSTE AKTUALITETSPROGRAM
DR2 UNDERSØGER: ‘EN VÆRDIG DØD’?, DR DANMARK – NATUR &
SAMFUND, DR2
7. BEDSTE SPORTSPROGRAM
‘X GAMES’, DR SPORTEN, DR3
8. BEDSTE LIVSSTILSPROGRAM
‘KENDER DU TYPEN’?, DR DANMARK – NATUR & SAMFUND, DR1.
9. BEDSTE BØRNEPROGRAM
‘PENDLERKIDS 2’, GRIF FILM, DR ULTRA.
10. BEDSTE KONKURRENCEDREVNE REALITYSERIE
‘ROBINSON EKSPEDITIONEN’, STRIX TELEVISION, TV3.
11. BEDSTE KARAKTERDREVNE SERIE
‘SORT ARBEJDE’, STV PRODUCTIONS, DR 2.
12. BEDSTE FACTUAL ENTERTAINMENT
‘GAL ELLER NORMAL’, KONCERN TV, DR1.
13. BEDSTE TV UNDERHOLDNING
‘VILD MED DANS’, MASTIFF, TV 2.
14. BEDSTE TV SATIRE/COMEDY
‘RYTTERIET II’, DR FIKTION, DR2.
15. BEDSTE TV DRAMA
‘ARVINGERNE’, DR FIKTION, DR1.
16. BEDSTE TV EVENT
‘P3 GULD’, DR EVENT, DR3.
17. ÅRETS NYSKABELSE – FAKTA
‘ULTRA NYT’, DR DANMARK B&U, DR ULTRA.
18. ÅRETS NYSKABELSE – UNDERHOLDNING
‘FUCKR MED DN HJRNE’ , IMMERGUT, DR 3.
19. BEDSTE TV PÅ FLERE MEDIER
‘ÆG’ PÅ DR3, DR KULTUR, DR3.
20. BEDSTE KVINDLIGE TV VÆRT
STÉPHANIE SURRUGUE (KULTUREN PÅ NEWS)), TV 2 OG TV 2 NEWS, TV 2
NEWS.
21. BEDSTE MANDLIGE TV VÆRT
MARTIN KRASNIK (DEADLINE), DR NYHEDER, DR2.
22. ÅRETS VÆRTSTALENT
ESBEN BJERRE OG PETER FALKTOFT (‘MONTE CARLO ELSKER USA’), DR
UNG, DR3.
23. ÅRETS BIG CHARACTER
LINSE KESSLER (‘FAMILIEN FRA BRYGGEN’), METRONOME PRODUCTIONS,
TV3.
24. BEDSTE TV TRAILER
‘DANISH DYNAMITE 3’ – JEPPE K., TV 2 MARKETING, TV 2 ZULU.
25. BEDSTE KLIP
NIELS JØRGEN LYSTER OG STEFFEN SENNENWALDT (A-KLIP) OG DAVID
RUE (KOKAINENS PRIS), EYEWORKS, DR3.
26. BEDSTE FOTO
PETER RAMSØ OG NICKLAS KORGAARD (‘FUCKR MD DN HJRNE’),
IMMERGUT, DR3.
27. SEERPRISEN
‘ARVINGERNE’, DR FIKTION, DR1.
28. ÅRETS OTTO
JARL FRIIS MIKKELSEN.
LÆS OGSÅ: HOT STUFF: TV Festival blåstempler reality-tv
Følg med på vores Facebook-side, så du hele tiden er opdateret med nyheder fra diverse reality-programmer og kendisser.